header
Welcome to KCBC Official Website
Untitled Document
New Page 1
Untitled Document

KCSL Meeting   

KCSL Meeting on 5th August 2017 at 10.00am

Managers Meeting ( Unaided )   

Managers meeting ( Unaided ) on 7th August 2017 at 2.00pm

Bishops Annual Retreat   

Bishops Annual Retreat from 7th August to 11th August 2017 at Mound St.Thomas Kakkanad

CHAI Meeting   

CHAI Kerala and KCBC Health Commision meeting on 8th August 2017 at 10.00am to 4.00pm

POC Jubilee Program Committee Meeting   

POC Jubilee Program Committee Meeting on 9th August 2017 at 10.00am

Finalization Of Jubilee Program   

Finalization Of Jubilee Program on 9th August 2017 at 8.30pm

PMP Training   

PMP Training on 12th August 2017 at 10.00am

KCSL Meeting   

KCSL Meeting on 12th August 2017 at 10.00am to 1.30pm

Witnesses Of Mercy Seminar   

Witnesses Of Mercy Seminar on 28th August to 2nd September2017 at POC

Prolife Meeting   

Prolife Meeting on 12th August 2017 at POC

Tax Consultation Meeting   

Tax Consultation Meeting on 21st August 2017 at 3.00pm

Women's Commission Executive Meeting   

Women's Commission Executive Meeting on 22nd August 2017 at POC 

Sunday School Award ( Mathew Nadakkal Award )   

Sunday School Award ( Mathew Nadakkal Award ) on 26th August 2017 at Mavelikara

Bible Commission Meeting   

Bible Commission Meeting on 31st August 2017 at POC ( B.P Abraham Mar Julios )


mediaaward

POC ANNUAL REPORTS

2013
2013
2013

 
His Excellency Dr. Samuel Mar Irenios
His Excellency Dr. Samuel Mar Irenios
Major Archbishop's House Pattom
Major Archbishop's House Pattom, Trivandrum - 695 004
0471-2541642
bishopmarirenios@gmail.com

  Birth  13-5-1952
 
  Ordination
 22-12-1978
 
   Feast  - DD --0-- YY -
 

Details

Most Rev. Samuel Mar Irenios born on 13 May 1952 hails from Kadamminitta in Pathanamthitta District of Kerala, India in the Major Archieparchy of Trivandrum. His parents are late K. C. Thomas and Annamma. After his High School Education in Kadammanitta, he joined the St. Aloysius Minor Seminary Trivandrum. On completing the bachelorís degrees in Philosophy and Theology from St. Josephís Pontifical Seminary Aluva he was ordained priest on 22 December 1978 by Most Rev. Benedict Mar Gregorios. He completed secular degrees of BA, MA, MPhil and PhD from the University of Kerala. After being Appointed Lecturer in Mar Ivanios College, he later served as the Principal of St. Johnís College Anchal and retired as the Principal of Mar Ivanios College Trivandrum. From 1979 he served several parishes such as Erathumpamon, Muttathukonam, Pampukala, Vattakarikkam, Kuttichal, Vengode, Manjakala, Kunnapuzha, Kalliyal, Thirumala, Chalai, Palayam, Thiruvallam, Karakulam, Kallayam, Chenckalchoola, Anchal, Thazhamel and Ozhukuparackal as parish priest. He served as the Syncellus of the Major Archieparchy of Trivandum. Languages known are Malayalam, English and Syriac. He was appointed the Auxillary Bishop of the Major Archieparchy of Trivandrum on 25 January 2010. He was ordained Auxillary bishop on 13 March 2010.

Work Station