header
Welcome to KCBC Official Website
Untitled Document
New Page 1
Untitled Document

KCF Leaders Meeting   

KCF Leaders Meeting Held On 10th march  to 11th march 2017

KLM Meeting   

KLM Meeting Held On 11th march  to 12th march 2017 at 6.00pm

Family Commission Pro Life State Meeting   

Family Commission Pro Life State Meeting Held On 11th March 2017 at 10.00am

KLM Directors Meeting   

KLM Directors Meeting Held On 13th march 2017 at 9.30 am

Witness Of Mercy Seminar   

Witness Of Mercy Seminar Held On 28th march 2017 to 2nd april 2017 

Temperance commission meeting   

Temparance commission meeting Held On 1st april 2017 at 2pm to 5pm

Moral Science Textbook Meeting   

Moral Science Textbook Meeting Held On 3rd april 2007 at 4.30pm


mediaaward

POC ANNUAL REPORTS

2013
2013
2013

 
His Beatitude Cardinal Mar George Alenchery
His Beatitude Cardinal Mar George Alenchery
Major Archbishop's House
Major Archbishop's House P.B. No. 2580, Ernakulam, Cochin - 682 031
0484-2363664, 2352906, 2352629
cardinal@ernakulamarchdiocese.in

  Birth  19-4-- YY -
 
  Ordination
 --
 
   Feast  - DD --0-- YY -
 

Details

Bishop George Alencherry was born on 19 April 1945 at Thuruthy in Kottayam District. After his school education he joined the seminary and was ordained priest on 18 December 1972. He had done his B.A. (Economics) from the Kerala University with second rank in 1965. After his ordination he successfully completed his M.Th. from the Pontifical Theological Institute, Alwaye where he stood in the first rank. He also has a D.S.E.B. and D.Th. conjointly from Sorbonne University and Institut Caholique de Paris, France in 1986. During his priestly ministry, he held many offices in the Archdiocese of Changanacherry and elsewhere. From 1976 to 78 he was the Director of Catechetics, from 1986 to 93 he was the Deputy Secretary of KCBC, from 1986 to 91 he was the Director of the Pastoral Orientation Centre at Palarivattam, Professor at Paurastya vidyapitham, Kottayam from 1986-97, Protosyncellus of the Archdiocese of Changanacherry from 1994 to 97. He was ordained bishop of Thuckalay on 2 February 1997 and was installed on the same day.

Work Station