header
Kerala Church rejoices on the release of Fr Tom Uzhunnalil
Untitled Document
New Page 1
Untitled Document

KCMS Meeting   

KCMS Meeting on 16th September 2017 at 9.30am

Kerala Lawyers Forum Meeting   

Kerala Lawyers Forum Meeting (NLF-K) on 16th September 2017 at 9.30am

Jesus Youth Meeting   

Jesus Youth Meeting on 17th September 2017 at 10.00am

Jesus Fraternity - Directors Meeting   

Jesus Fraternity - Directors Meeting on 20th  September 2017 at 10.00am

CHAI National Annual General Body Meeting   

CHAI National Annual General Body Meeting on 22nd and 23rd September 2017 at POC 

KTA Executive Meeting   

KTA Executive Meeting on 25th Septmeber 2017 at 11.00am

Witnesses Of Mercy Seminar   

Witnesses of Mercy Seminar on 25th September 2017 at POC 

The Preparatory Meeting for Mission Conference   

The Preparatory Meeting for Mission Conference on 26th September 2017 at 9.30am


mediaaward

POC ANNUAL REPORTS

2013
2013
2013

 
His Grace Mar Andrews Thazhath
His Grace Mar Andrews Thazhath
Archbishop's House,Trichur
Archbishop of Thrissur Archbishop's House, Trichur-68000
0487-2333325, 2338203
athazhath@hotmail.corn

  Birth  13-12-1951
 
  Ordination
 --
 
   Feast  30-11-- YY -
 

Details

Bishop Andrew Thazhath was born at Pudukkad, Trichur on 13th December 1951. After having completed school education at Pudukkad and priestly formation at St. Mary’s Minor Seminary, Trichur and St. Joseph Pontifical Seminary, Aluva, he was ordained priest for the Eparchy of Trichur on 14th March 1977. He holds Bachelor’s Degree in Theology (B.D.) from Aluva and Doctor’s Degree in Eastern Canon Law (DOCL) form the Pontifical Oriental Institute, Rome. He served the Eparchy as Asst. Parish Priest, prefect of the Minor Seminary, Secretary, Vice-chancellor and Chancellor of the Eparchial Curia, Rector of Dolours Basilica and Adj. Judicial Vicar and Judge of the Eparchial Tribunal. He was nominated the Auxiliary Bishop of the Archeparchy of Trichur and the Titular Bishop of Aptuca on 19 March 2004 when he was serving as the president of the Syro-Malabar Major Archiepiscopal Ordinary Tribunal of Ernakulam – Angamaly, the Syncellus of the Archeparchy, the Working Chairman and Managing Director of Jeevan Telecasting Corporation and the President of the Oriental Canon Law Society of India. He was ordained Bishop by H. G. Mar Jacob Thoomkuzhy on the 01st of May 2004 at Lourde’s Metropolitan Cathedral Trichur. His Motto is “ To be with Him and to be sent forth”. When the resignation from office submitted by His Grace Mar Jacob Thoomkuzhy on reaching the age of 75 was accepted by His Beatitude Varkey Cardinal Vithayathil, the Major Archbishop of the Syro-Malabar Church, Mar Andrews Thazhath was appointed, with the consent of the Synod of Bishops of the Syro-Malabar Church held at Kakkanad at the Major Archiepiscopal Curia at Mount St. Thomas from 8-12 January 2007, as the new Metropolitan of the Archdiocese of Trichur which was was made public on 22 January 2007. He was enthroned as the Metropolitan Archbishop of Trichur on 18 March 2007

Work Station