header
Kerala Church rejoices on the release of Fr Tom Uzhunnalil
Untitled Document
New Page 1
Untitled Document

KCBC Meeting   

KCBC Meeting on 6th and 7th December 2017 at POC 

KCSL CC Meeting   

KCSL CC Meeting on 9th December 2017 at 10.00am

Care Homes Meeting   

Care Homes Meeting on 9th December 2017 at 9.00am 

CHAI Meeting   

CHAI Meeting on 13th to 15th December 2017 at 9.30am

Witness and Vigilance - Kottayam   

Witness and Vigilance on 16th December 2017 at Kottayam 

KCF Meeting and Election   

KCF Meeting and Election on 17th December 2017 at POC

Witnesses Of Mercy Seminar   

Witnesses of Mercy Seminar on 18th December to 21st December 2017 at POC 

Interreligious Christmas Celebration   

Interreligious Christmas Celebration on 21st December 2017 at POC 


mediaaward

POC ANNUAL REPORTS

2013
2013
2013

 
His Excellency Mar George Valiamattam
His Excellency Mar George Valiamattam
Bishop's House Tellicherry

  Birth  16-09-- YY -
 
  Ordination
 30-11-1963
 
   Feast  - DD --- MM --- YY -
 

Details

Mar George Valiamattam was born on 16th September, 1938 at Punnathara in the archdiocese of Changanassery as the eldest son of Thomas and Annamma Valiamattam. His family later migrated to Kodencherry in Calicut District. He had his school education at Nariveli and Punnathara and minor seminary studies at St. Mary’s Thope, Thrissur, Philosophical studies at Carmelgiri, Aluva, and Theological studies at the Propaganda University, Rome. He was ordained priest by Mar Sebastian Valloppilly on 30th November 1963 in Rome. After his ordination he took his doctorate in theology from the Gregorian University, Rome in 1967. He served the eparchy as assistant vicar of St. Mary’s Church Kodencherry, Vicar of St. Mary’s Church Thalanji, Secretary to the Bishop, Chancellor of the diocese, Diocesan Director of Catechism and Mission League and as Rector of the Minor Seminary. He served in the diocese of Thamarassery in the capacity of chancellor, secretary and Director of Catechism. When nominated the second Bishop of Tellicherry, he was Forane Vicar at St. Thomas Forane Church, Shirady. He was consecrated Bishop at St. Joseph’s Cathedral Tellicherry by the Major Archbishop His Beatitude Mar Antony Cardinal Padiyara, Assisted by Joseph Powathil, Archbiship of Changanassery and Mar Sebastian Valloppilly, on May 1st 1989 and assumed office on the same day. When the eparchy of Tellicherry was raised ot the status of Metropolitan Archeparchy, he was promoted and appointed as its first Metropolitan Archbishop on May 18th 1995.On July 24th 1995, he was installed as the Archbishop at a solemn ceremony in St. Joseph’s Cathedral Presided over by the Major Archbishop his Beatitude Mar Antony Cardinal Padiyara.

Work Station