header
Kerala Church rejoices on the release of Fr Tom Uzhunnalil
Untitled Document
New Page 1
Untitled Document

KCBC Meeting   

KCBC Meeting on 6th and 7th December 2017 at POC 

KCSL CC Meeting   

KCSL CC Meeting on 9th December 2017 at 10.00am

Care Homes Meeting   

Care Homes Meeting on 9th December 2017 at 9.00am 

CHAI Meeting   

CHAI Meeting on 13th to 15th December 2017 at 9.30am

Witness and Vigilance - Kottayam   

Witness and Vigilance on 16th December 2017 at Kottayam 

KCF Meeting and Election   

KCF Meeting and Election on 17th December 2017 at POC

Witnesses Of Mercy Seminar   

Witnesses of Mercy Seminar on 18th December to 21st December 2017 at POC 

Interreligious Christmas Celebration   

Interreligious Christmas Celebration on 21st December 2017 at POC 


mediaaward

POC ANNUAL REPORTS

2013
2013
2013

 
His Excellency Paul Chittalapally
His Excellency Paul Chittalapally
Bishop's House Thamarassery

  Birth  7-02-- YY -
 
  Ordination
 --
 
   Feast  - DD --- MM --- YY -
 

Details

Bishop Mar Paul Chittilapilly was born on Feb. 7, 1934 at Mattam in Thrissur. He joined St. Marys Minor Seminary Thrissur, in 1953. He was ordained a priest for the diocese of Thrissur on Oct. 18, 1961 in Rome by Mar Mathew Kavukatt, the then archbishop of Changanassery. He secured licentiate in Theology from Pontifical Urban University, Rome. He took doctorate in Canon Law in 1966 from the Lateran University, Rome. During this period he served as father prefect to the Malabar Community in Rome. He was professor of Theology and Canon Law at St. Thomas Apostolic Seminary, Kottayam. Later he was appointed as the chancellor of the Archeparchy of Thrissur. In 1987, he was appointed as the chaplain to Syro Malabar Catholics and General Director of Kerala Catholic Association (KCA) in Bombay. In 1988, he was nominated as the bishop of Kalyan and was ordained bishop on Aug. 24, 1988 by Antony Cardinal Padiyara. In 1996 he was appointed as the Bishop of Thamarassery diocese and took charge of his office on Feb. 13, 1997. He served the Church as the Chairman for Liturgy and Chairman for Kerala Catholic Bishops Council (KCBC) Commission for Family, Laity & Women. He retired on Jan. 15, 2010 .

Work Station