header
Kerala Church rejoices on the release of Fr Tom Uzhunnalil
Untitled Document
New Page 1
Untitled Document

KCBC Secretaries Meeting   

KCBC Secretaries Meeting on 9th November 2017  at 9.30am

KCYM Former Leaders Meet   

KCYM Former Leaders Meet on 11th November 2017 at 4.00pm

Episcopal Ordination of Msgr. Sebastian Vaniyapurackal   

Episcopal Ordination of Msgr. Sebastian Vaniyapurackal on 12th November 2017 at Kanjirapilly

KCBC Vocation Commission Meeting   

KCBC Vocation Commission Meeting ( Bp. Vincent Samuel ) on 16th November 2017 at 10.00am

Family Commission General Body Meeting   

Family Commission General Body Meeting on 17th November 2017 at 10.00am

KCMS Formators Programme   

KCMS Formators Programme on 18th November 2017 at POC 

Logos Quiz State Level Programme   

Logos Quiz State Level Programme on 21st November 2017 

Logos Quiz Final   

Logos Quiz Final on 26th November 2017 


mediaaward

POC ANNUAL REPORTS

2013
2013
2013

 
His Excellency Mar Thomas Chakiath
His Excellency Mar Thomas Chakiath
Bishop's House Ernakulam

  Birth  10-09-- YY -
 
  Ordination
 --
 
   Feast  - DD --- MM --- YY -
 

Details

He is the son of Chackappan and Mariam Chakiath. He attended the Sacred Heart Petit Seminary, Ernakulam and then the Pontifical Seminary, Alwaye. Chakiath was ordained priest on 30 November 1964 at the Eucharistic Congress in Bombay by Joseph Cardinal Parecattil. Chakiath is an alumnus of the Pontifical University of St. Thomas Aquinas Angelicum in Rome where he studied from 1968 to 1972 earning a doctorate in sociology. He was a member of the K.C.B.C. Commission for Justice and Peace, and the secretary of the priests Senate of the Archdiocese of Ernakulam. Chakiath has been a consulter of the Archdiocese for three terms. He was the founder-director of Niveditha, Institute for Religious Formation and Fellowship. In January 1997, Chakiath was appointed the Vicar General of the Archdiocese of Ernakulam. On 17 February 1998 Chakiath was nominated the Titular Bishop of Uzipari and the Bishop Auxiliary of Ernakulam Angamaly. He was consecrated Bishop on 14 April 1998 by Archbishop Mar Varkey Vithayathil at St Marys Cathedral Basilica, Ernakulam.

Work Station