header
Kerala Church rejoices on the release of Fr Tom Uzhunnalil
Untitled Document
New Page 1
Untitled Document

KCBC Meeting   

KCBC Meeting on 6th and 7th December 2017 at POC 

KCSL CC Meeting   

KCSL CC Meeting on 9th December 2017 at 10.00am

Care Homes Meeting   

Care Homes Meeting on 9th December 2017 at 9.00am 

CHAI Meeting   

CHAI Meeting on 13th to 15th December 2017 at 9.30am

Witness and Vigilance - Kottayam   

Witness and Vigilance on 16th December 2017 at Kottayam 

KCF Meeting and Election   

KCF Meeting and Election on 17th December 2017 at POC

Witnesses Of Mercy Seminar   

Witnesses of Mercy Seminar on 18th December to 21st December 2017 at POC 

Interreligious Christmas Celebration   

Interreligious Christmas Celebration on 21st December 2017 at POC 


mediaaward

POC ANNUAL REPORTS

2013
2013
2013

 
His Grace Mar Mathew Moolakkatt
His Grace Mar Mathew Moolakkatt
Catholic Archbishops House,Kottayam
Catholic Archbishops House P.B. No. 71, Kottayam - 686 001
0481- 2563527, 2563812
cbhktym@hotmail.com

  Birth  27-02-1953
 
  Ordination
 7-12-1978
 
   Feast  21-09--YY-
 

Details

Mar Mathew Moolakkatt was born on February 27, 1953 at Uzhavoor in Kottayam Distrct. He was ordained priest on the 7th December, 1978. He has B.Sc., B.Ed., M.A. in Sociology and doctorate in Canon Law. In 1994 he joined the Vallombrosan Benedictine Monastery and made the Final Profession on December 5, 1998; on December 28, 1998 he was nominated Bishop of Holler and appointed Auxiliary Bishop of Kottayam. He Received the Episcopal Ordination on 6th January, 1999 form His Holiness Pope John Paul II. Later on August 15, 2003 H.H. Pope John Paul II appointed Mar Mathew Moolakkat as Co-Adjutor Bishop of the Eparchy of Kottayam. He is now serving as member of CBCI Commission for Justice Peace and Development. He is the member of the K.C.B.C. Commission for Youth. Presently he is a member of permanent synod of the Syro-Malabar Church and also a member of the Liturgical Commission. He is also a synodal commission member of St. Thomas Apostolic Seminary, Vadavathoor and Good Shepherded Major Seminary, Kunnoth. On 14th January 2006 when Mar Kunnachery resigned he was enthroned as the Metropolitan Archbishop of Kottayam.

Work Station