header
Kerala Church rejoices on the release of Fr Tom Uzhunnalil
Untitled Document
New Page 1
Untitled Document

KCBC Secretaries Meeting   

KCBC Secretaries Meeting on 9th November 2017  at 9.30am

KCYM Former Leaders Meet   

KCYM Former Leaders Meet on 11th November 2017 at 4.00pm

Episcopal Ordination of Msgr. Sebastian Vaniyapurackal   

Episcopal Ordination of Msgr. Sebastian Vaniyapurackal on 12th November 2017 at Kanjirapilly

KCBC Vocation Commission Meeting   

KCBC Vocation Commission Meeting ( Bp. Vincent Samuel ) on 16th November 2017 at 10.00am

Family Commission General Body Meeting   

Family Commission General Body Meeting on 17th November 2017 at 10.00am

KCMS Formators Programme   

KCMS Formators Programme on 18th November 2017 at POC 

Logos Quiz State Level Programme   

Logos Quiz State Level Programme on 21st November 2017 

Logos Quiz Final   

Logos Quiz Final on 26th November 2017 


mediaaward

POC ANNUAL REPORTS

2013
2013
2013

 
His Excellency Mar Pauly Kannookadan
His Excellency Mar Pauly Kannookadan
Bishop's House, Irinjalakuda
Bishop's House, Irinjalakuda - 680 121
0480-2826830, 2826820
bphijk@eth.net

  Birth  14-12-1961
 
  Ordination
 28-12-1985
 
   Feast  - DD --0-- YY -
 

Details

He was born on 14.12.1961, belongs to the parish of Kuzhikattussery in the Eparchy of Irinjalakuda. He had his priestly studies at Vadavathoor and was ordained priest on 28-12-1985. He has secured a Doctorate in Liturgy from the Oriental Institute, Rome. He has served the diocese as Asst. in BLM Centre, Aloor, Father Prefect and Vice Rector in the Minor Seminary, Father Prefect of the Mission Training College, Secretary of the Pastoral Council, Convener of the Liturgical Commission of the Eparchy, Director of Catechism, Justice Forum and Prathyasa. When nominated Bishop of Irinjalakuda, he was working as the Secretary of the Major Archiepiscopal Commission for Liturgy, Commission for Clergy and Institutes of Consecrated Life and Executive Director or LRC. He was appointed Bishop of Irinjalakuda on 18 January 2010. His Episcopal Ordination and enthronement took place on 18 April 2010 when the resignation of Bishop James Pazhayattil from the office of the Bishop of Irinjalakuda became effective.

Work Station