header
Welcome to KCBC Official Website
Untitled Document
New Page 1
Untitled Document

Witness Of Mercy Seminar   

Witness Of Mercy Seminar Held On 28th march 2017 to 2nd april 2017 

Temperance commission meeting   

Temparance commission meeting Held On 1st april 2017 at 2pm to 5pm

Moral Science Textbook Meeting   

Moral Science Textbook Meeting Held On 3rd april 2007 at 4.30pm


mediaaward

POC ANNUAL REPORTS

2013
2013
2013

 
His Excellency Mar Joseph Kallarangatt
His Excellency Mar Joseph Kallarangatt
Bishop's House, Pala
Bishop's House, P. B. No. 18, Pala-6865
0482-2212216, 2212217, 2220229
aramanapala@sancharnet.in

  Birth  27-01-1956
 
  Ordination
 --
 
   Feast  - DD --0-- YY -
 

Details

Bishop Mar Joseph Kallarangatt was born on 27 January 1956 at Kayyoor. After his school studies, he joined the Good Shepherd Minor Seminary, Karoor for ecclesiastical studies. He was ordained priest on 2 January 1982. After having served as the assistant parish priest at Aruvithura and Ramapuram, he was sent to Rome for higher Studies in 1984. He secured his doctorate in theology from the Gregorian University, Rome. Then he started teaching at Paurastya Vidyapitham and St. Thomas Apostolic Seminary Vadavathoor. He has authored 30 theological books and more than 450 articles related to various topics in theology. Following the resignation of His Excellency Mar Joseph Pallikaparampil, he was appointed the third Bishop of Palai on 18 March 2004, while serving as the president of the Paurastya Vidyapitham. He was ordained Bishop by His Grace Mar Joseph Powathil and was enthroned by His Beatitude Mar Varkey Cardinal Vithayathil on 2 May 2004 at a solemn function held at the St. Thomas College Grounds, Palai.

Work Station