header
Kerala Church rejoices on the release of Fr Tom Uzhunnalil
Untitled Document
New Page 1
Untitled Document

KCBC Secretaries Meeting   

KCBC Secretaries Meeting on 9th November 2017  at 9.30am

KCYM Former Leaders Meet   

KCYM Former Leaders Meet on 11th November 2017 at 4.00pm

Episcopal Ordination of Msgr. Sebastian Vaniyapurackal   

Episcopal Ordination of Msgr. Sebastian Vaniyapurackal on 12th November 2017 at Kanjirapilly

KCBC Vocation Commission Meeting   

KCBC Vocation Commission Meeting ( Bp. Vincent Samuel ) on 16th November 2017 at 10.00am

Family Commission General Body Meeting   

Family Commission General Body Meeting on 17th November 2017 at 10.00am

KCMS Formators Programme   

KCMS Formators Programme on 18th November 2017 at POC 

Logos Quiz State Level Programme   

Logos Quiz State Level Programme on 21st November 2017 

Logos Quiz Final   

Logos Quiz Final on 26th November 2017 


mediaaward

POC ANNUAL REPORTS

2013
2013
2013

 
His Excellency Mar Joseph Pandarasseril
His Excellency Mar Joseph Pandarasseril
Sreepuram Bishop's House Pallikunnu
Sreepuram Bishop's House Pallikunnu P.O., Kannur - 670 004
0497-2701333, 2702133
bp_pandarasseril@yahoo.co.in

  Birth  18-4-1961
 
  Ordination
 --
 
   Feast  - DD --0-- YY -
 

Details

Bishop Jose Pandarassery, was born in 1961 at Ettumannoor (Kerala). After his studies at the Minor Seminary of SH Mount, Kottayam, Most Rev. Jose Pandarassery completed his Philosophy and Theology at St. Joseph Seminary, Mangalore and was ordained priest on 28th December, 1987. He holds the degrees of B.A., B.Th. and Licentiate in Canon Law. After gaining pastoral experience as an Assistant Parish Priest at Areekara and as a Vicar at Chakkupallam, Kattapana, Punalur and Karimkunnam, Most Rev. Jose became Spiritual Father at the Diocesan Minor Seminary and Vallombrosian Minor Seminary. Subsequently, he was appointed Additional Chancellor and Eparchial Judge, Rector of Eparchial Minor Seminary and Director of Vocation Commission. At the time of his Episcopal election Most Rev. Jose was Vicar Forane at Edakkatt, Secretary to Education Agency of Schools of the Eparchy and Eparchial Judge. He was nominated Auxiliary Bishop of Kottayam and titular bishop of “Castello di Ripa” (Castelloripensis) on 20th September 2006 and was ordained Bishop on 28 December 2006 at Kottayam.

Work Station