header
Kerala Church rejoices on the release of Fr Tom Uzhunnalil
Untitled Document
New Page 1
Untitled Document

Witnesses Of Mercy Seminar   

Witnesses Of Mercy Seminar on 12th  to 17th February 2018 at POC 

PRO and Media Directors Meeting   

PRO and Media Directors Meeting on 15th February 2018 at 10.00am to 4.00pm  ( Bp. Joshua Mar Ignathius )

Bible Commission Meeting   

Bible Commission Meeting on 15th February 2018 at 10.00am to 4.00pm ( Bp. Abraham Mar Julios )

KCMS Post Jubilarians Meet   

KCMS Post Jubilarians Meet on 24th February 2018 at POC 

Family Commission - Prolife Training for Doctors   

Family Commission - Prolife Training for Doctors on 25th February 2018 at 9.00am 

KCBC - Secretaries Planning Meeting   

KCBC - Secretaries Planning Meeting on 27th February 2018 at POC 

Education Meeting   

Education Meeting on 28th February 2018 at POC 

K C F Executive Meeting   

K C F Executive Meeting 3rd March at 5.pm

Youth Commission Meeting   

Youth Commission Meeting 

Jesus Fraternity Meeting   

Jesus Fraternity Meeting on 11th March 2018 at L F auditorium


mediaaward

POC ANNUAL REPORTS

2013
2013
2013

 
His Excellency Mar Raphael Thattil
His Excellency Mar Raphael Thattil
Archbishop's House, Trichur
Archbishops House, Trichur-680 005
0487-2333325, 2320899
msgthattil@yahoo.co.in

  Birth  21-04-1956
 
  Ordination
 --
 
   Feast  29-09-- YY -
 

Details

He was born on 21-4-1956 at Trichur. He has the educational qualifications B.Th. and DOCL from Rome. He had his priestly formation at Vadavathoor. After his ordination in 21-12-1980, he served as Asst. Vicar, Aranattukara (1981), Fr. Prefect, Minor Seminary (1982), Vice Chancellor of Curia (1988), Vice Rector of Minor Seminary (1991), Director of DBCLC and Catechism (1992-1995), Chancellor and Eparchial Judge (1995-2000) First Rector of Mary Matha Major Seminary (1998-2007); Syncellus and Protosyncellus (2007+). He has been instrumental in developing the Mary Matha Major Seminary. He was appointed Auxiliary Bishop of Trichur and Titular Bishop of Buruni on 18 January 2010 and was ordained bishop on 10 April 2010.

Work Station