header
Kerala Church rejoices on the release of Fr Tom Uzhunnalil
Untitled Document
New Page 1
Untitled Document

KCBC Secretaries Meeting   

KCBC Secretaries Meeting on 9th November 2017  at 9.30am

KCYM Former Leaders Meet   

KCYM Former Leaders Meet on 11th November 2017 at 4.00pm

Episcopal Ordination of Msgr. Sebastian Vaniyapurackal   

Episcopal Ordination of Msgr. Sebastian Vaniyapurackal on 12th November 2017 at Kanjirapilly

KCBC Vocation Commission Meeting   

KCBC Vocation Commission Meeting ( Bp. Vincent Samuel ) on 16th November 2017 at 10.00am

Family Commission General Body Meeting   

Family Commission General Body Meeting on 17th November 2017 at 10.00am

KCMS Formators Programme   

KCMS Formators Programme on 18th November 2017 at POC 

Logos Quiz State Level Programme   

Logos Quiz State Level Programme on 21st November 2017 

Logos Quiz Final   

Logos Quiz Final on 26th November 2017 


mediaaward

POC ANNUAL REPORTS

2013
2013
2013

 
His Excellency Rt. Rev. Dr. Joseph Karikkassery
His Excellency Rt. Rev. Dr. Joseph Karikkassery
Bishop's House, Kottappuram
Bishop's House, Kottappuram - 680 667
0480-2802865, 2802165
kotapuram_bp@satyam,net.in

  Birth  13-2-- YY -
 
  Ordination
 --
 
   Feast  - DD --0-- YY -
 

Details

Bishop Joseph Karikkassery hails from Karthedom, one of the largest parishes in the island of Vypin. He was born on 13th February 1946. He joined the minor seminary at Ernakulam on May 31, 1960. After his philosophical studies at St. Joseph’s Pontifical Seminary, Carmelgiri, Aluva, he started theological studies at Mangalapuzha Pontifical Seminary, and was ordained priest on December 19, 1973 by the then Archbishop of Verapoly Most Rev. Dr. Joseph Kelanthara. He served as assistant parish priest at Kottapuram St. Micheal’s Church for three years and as vicar at Our Lady of Fatima Church, Elamkulam for five years. Then he was appointed Director of the Holy Angel Institute, Kalamassery. These five years he lived in the orphanage attached to it, with the orphans there. Later, he served as parish priest at Perumanoor, Palarivattom, Chathiyath, Cheranellor and Kuttikattukara. These are some of the largest parishes in the Archdiocese. He has also served as the Vice Rector of St. Joseph Pontifical Seminary, Carmelgiri. In March 2002 he was appointed Rector of the Minor Seminary Kalamassery. On February 1, 2006 he was made the Vicar General of Archdiocese of Verapoly. Pope Benedict XVI on November 25, 2006, nominated him Auxiliary bishop of the Archdiocese of Verapoly and titular bishop of Buxentum (Capo Della Foresta). His episcopal ordination took place at the National Shrine - Basilica of Our Lady of Vallarpadam on December 28, 2006. Pope Benedict XVI on Dec. 10, 2010, appointed him as the boshop of Kottapuram diocese.

Work Station