header
Kerala Church rejoices on the release of Fr Tom Uzhunnalil
Untitled Document
New Page 1
Untitled Document

Witnesses Of Mercy Seminar   

Witnesses Of Mercy Seminar on 12th  to 17th February 2018 at POC 

PRO and Media Directors Meeting   

PRO and Media Directors Meeting on 15th February 2018 at 10.00am to 4.00pm  ( Bp. Joshua Mar Ignathius )

Bible Commission Meeting   

Bible Commission Meeting on 15th February 2018 at 10.00am to 4.00pm ( Bp. Abraham Mar Julios )

KCMS Post Jubilarians Meet   

KCMS Post Jubilarians Meet on 24th February 2018 at POC 

Family Commission - Prolife Training for Doctors   

Family Commission - Prolife Training for Doctors on 25th February 2018 at 9.00am 

KCBC - Secretaries Planning Meeting   

KCBC - Secretaries Planning Meeting on 27th February 2018 at POC 

Education Meeting   

Education Meeting on 28th February 2018 at POC 

K C F Executive Meeting   

K C F Executive Meeting 3rd March at 5.pm

Youth Commission Meeting   

Youth Commission Meeting 

Jesus Fraternity Meeting   

Jesus Fraternity Meeting on 11th March 2018 at L F auditorium


mediaaward

POC ANNUAL REPORTS

2013
2013
2013

 
His Excellency Rt. Rev. Dr. Sebastian Thekethecheril
His Excellency Rt. Rev. Dr. Sebastian Thekethecheril
Vijayapuram Bishop's House, Kottayam
Vijayapuram Bishop's House P. B. No. 82, Kottayam - 686 001
0481-2565863, 2563747
bptcheril@gmail.com

  Birth  30-7-1954
 
  Ordination
 --
 
   Feast  20-01-- YY -
 

Details

Bishop Sebastian Thekethecheril was born on July 30, 1954 at Aapadanad Parish of Vanavathukara in the diocese of Vijayapuram in the state of Kerala. He studied at Vijayapuram Seminary and completed his studies from Pontifical Seminary, Alwaye. He did his doctorate in Canon Law from Urban University, Rome. He was ordained a priest on Dec. 18, 1980 for the diocese of Vijayapuram. He served the church as a parish priest and also as the Secretary to the bishop. He also served as the Chancellor, Vicar General and the Director of the Vijayapuram Social Service Society. He was appointed bishop on May 8, 2006 and ordained bishop on July 2, 2006 by Bishop Peter Thuruthikonam.

Work Station