header
Kerala Church rejoices on the release of Fr Tom Uzhunnalil
Untitled Document
New Page 1
Untitled Document

KCBC Secretaries Meeting   

KCBC Secretaries Meeting on 9th November 2017  at 9.30am

KCYM Former Leaders Meet   

KCYM Former Leaders Meet on 11th November 2017 at 4.00pm

Episcopal Ordination of Msgr. Sebastian Vaniyapurackal   

Episcopal Ordination of Msgr. Sebastian Vaniyapurackal on 12th November 2017 at Kanjirapilly

KCBC Vocation Commission Meeting   

KCBC Vocation Commission Meeting ( Bp. Vincent Samuel ) on 16th November 2017 at 10.00am

Family Commission General Body Meeting   

Family Commission General Body Meeting on 17th November 2017 at 10.00am

KCMS Formators Programme   

KCMS Formators Programme on 18th November 2017 at POC 

Logos Quiz State Level Programme   

Logos Quiz State Level Programme on 21st November 2017 

Logos Quiz Final   

Logos Quiz Final on 26th November 2017 


mediaaward

POC ANNUAL REPORTS

2013
2013
2013

 
His Excellency Rt. Rev. Dr. Selvister Ponnumuthan
His Excellency Rt. Rev. Dr. Selvister Ponnumuthan
Bishop's House, Punalur
Bishop's House, Punalur-691305
0475-2225419,3954711
selvister.ponnu@gmail.com

  Birth  10-08-1956
 
  Ordination
 --
 
   Feast  31-12-- YY -
 

Details

Bishop Selvister Ponnumuthan was born on Aug. 10, 1956 as the fourth son of N. Ponnumuthan Nadar and Thankamma in Uchakada village in Thiruvananthapuram district of Kerala. After the completion of his schooling, he joined St. Vincents Minor Seminary at Trivandrum and completed his college education in St Xaviers College, Thumb. He joined St. Josephs Pontifical Seminary Carmelgiri in 1975. He was ordained a priest on Dec. 19, 1981 by Bishop Jacob Acharuparambil. He served four months as assistant parish priest before taking over the charge of prefect in St. Vincent minor seminary for eight years. Later he took his doctorate from Gregorian University Rome on spirituality of basic Christian communities. He joined Carmelgiri Seminary, Aluva as lecturer in 1996 and was appointed as vice rector of the seminary in 1998, elevating to post of Rector in 2008. He was ordained as the third Bishop of Punalur diocese by Archbishop Maria Calist Soosapakiam on June 28, 2009.

Work Station