header
Kerala Church rejoices on the release of Fr Tom Uzhunnalil
Untitled Document
New Page 1
Untitled Document

KCBC Meeting   

KCBC Meeting on 6th and 7th December 2017 at POC 

KCSL CC Meeting   

KCSL CC Meeting on 9th December 2017 at 10.00am

Care Homes Meeting   

Care Homes Meeting on 9th December 2017 at 9.00am 

CHAI Meeting   

CHAI Meeting on 13th to 15th December 2017 at 9.30am

Witness and Vigilance - Kottayam   

Witness and Vigilance on 16th December 2017 at Kottayam 

KCF Meeting and Election   

KCF Meeting and Election on 17th December 2017 at POC

Witnesses Of Mercy Seminar   

Witnesses of Mercy Seminar on 18th December to 21st December 2017 at POC 

Interreligious Christmas Celebration   

Interreligious Christmas Celebration on 21st December 2017 at POC 


mediaaward

POC ANNUAL REPORTS

2013
2013
2013

 
Mar Augustine Kandathil
Mar Augustine Kandathil
Kandathil

  Birth  25-08-
 
  Ordination
 --
 
   Feast  -0-
 

Details

Mar Augustine Kandathil (Chempu, near Vaikom, in Kottayam, Kingdom of Travancore, 25 August 1874 – Ernakulam, Travancore-Cochin, India, 10 January 1956) was the first and longest serving Metropolitan and Head of the Syro-Malabar Church, the principal Church of the Saint Thomas Christians in India. He was the first Indian to assume powers and reign as an Archbishop of the Catholic Church. He was ordained a priest on 21 December 1901. In 1911, he was ordained Bishop and appointed Co-adjutor to Mar Aloysius Pazheparambil, and in 1919 succeeded the latter as Vicar Apostolic of Ernakulam. He became Archbishop and Head of the Syro-Malabar Church on 21 December 1923 when the Syro-Malabar Hierarchy was founded, and led the church until his demise. He participated in the canonisation of the "Little Flower", Thérèse of Lisieux in 1925 and also visited and came to know at close quarters the activities of the Congregation of Christian Brothers during his visit to Ireland; this inspired the Archbishop to found ithe Congregation of Saint Thérèse of Lisieux on 19 March 1931. He was also the senior founder of the Congregation of the Sisters of Nazareth in 1948.

Work Station