header
Welcome to KCBC Official Website
Untitled Document
New Page 1
Untitled Document

KCF Leaders Meeting   

KCF Leaders Meeting Held On 10th march  to 11th march 2017

KLM Meeting   

KLM Meeting Held On 11th march  to 12th march 2017 at 6.00pm

Family Commission Pro Life State Meeting   

Family Commission Pro Life State Meeting Held On 11th March 2017 at 10.00am

KLM Directors Meeting   

KLM Directors Meeting Held On 13th march 2017 at 9.30 am

Witness Of Mercy Seminar   

Witness Of Mercy Seminar Held On 28th march 2017 to 2nd april 2017 

Temperance commission meeting   

Temparance commission meeting Held On 1st april 2017 at 2pm to 5pm

Moral Science Textbook Meeting   

Moral Science Textbook Meeting Held On 3rd april 2007 at 4.30pm


mediaaward

POC ANNUAL REPORTS

2013
2013
2013

 
Mar James Kalachery
Mar James Kalachery
Kalachery

  Birth  20-04-
 
  Ordination
 --
 
   Feast  -0-
 

Details

Rev. Dr. James Kalacherry (20 April 1892 – 27 October 1949) was an Indian educationalist and bishop of the Syro-Malabar Catholic Church, taking charge of the Diocese of Changanassery. Kalacherry was born on 20 April 1892 in Kainakary. He was ordained priest at the age of 27 on 19 April 1919, and as Rev Dr James Kalacherry, served as Lecturer in Logic at St. Berchmans College, Changanassery, Kottayam, Kerala. In 1927, he was appointed Bishop of Changanacherry (Syro-Malabarese church), India. On 19 May 1930 Bishop Kalacherry presided over the ceremony when Sister Alphonsa joined the Franciscan Clarist Congregation at St. Mary’s Forane Church Bharananganam. Sister Alphonsa was canonised as Indias first female Catholic saint on 9 November 2008. In 1933, he founded the Missionary Congregation of the Blessed Sacrament (MCBS) in the mission church at Mallappally. Bishop Kalacherry also founded the Catholic Action group of the diocese. In 1945, he campaigned against the move by C. P. Ramaswami Iyer, the then Diwan of Travancore, to nationalise all schools. Bishop Kalacherry founded Assumption College, in central Travancore on 12 August 1949, providing tertiary education for women. He died in office at the age of 57 on 27 October 1949.

Work Station