header
Kerala Church rejoices on the release of Fr Tom Uzhunnalil
Untitled Document
New Page 1
Untitled Document

Temperance Commission Meeting   

Temperance Commission Meeting on 3rd October 2017 at 10.00am

Witnesses Of Mercy Seminar   

Witnesses of Mercy Seminar on 9th October 2017 at Kumbalangi

KTA General Body Meeting   

KTA General Body Meeting(Abp.Soosa Pakiam)on 12th October 2017 at 10.00am

CHAI Meeting   

CHAI Meeting ( MT Auditorioum ) on 12th October 2017 at 9.00am

Bible Commission - Managing Council Meeting   

Bible Commission - Managing Council Meeting on 14th October 2017 at 1.30PM

KLM Executive Meeting   

KLM Executive Meeting on 17th October 2017 at 5.00pm 

College Managers Meeting   

College Managers Meeting on 18th October 2017 at 10.00am to 4.00pm 

KLM Directors Meeting   

KLM Directors Meeting on 18th October 2017 at 11.00am

Bible Class   

Bible Class ( Bp. Jacob Manathodath ) on 19th October 2017 at POC 

School Managers Meeting   

School Managers Meeting on 19th October 2017 at 10.00am 

Missionaries Meet - Prayer Day   

Missionaries Meet (Prayer Day) on 21st October 2017 at 10.00am

Missionaries Meet - Committee   

Missionaries Meet - Committee on 21st October 2017 at 2.00pm

Jesus Fraternity - Volunteers Training   

Jesus Fraternity - Volunteers Training on 23rd October 2017 at 10.00am 

CRI Executive Conference   

CRI Executive Conference on 28th October 2017 at 10.00am 


mediaaward

POC ANNUAL REPORTS

2013
2013
2013

 
Mar Joseph Kunnath CMI
Mar Joseph Kunnath CMI
Kunnath

  Birth  2-09-
 
  Ordination
 --
 
   Feast  -0-
 

Details

Bishop Joseph Kunnath was born on 2 September 1939. After his High School Education he joined the CMI Congregation and made his first religious profession on 16 May 1961. He took his graduation - B.Sc. from Bangalore in 1968 and B.Ed. from the Osmania University in 1969. He was ordained priest on 24 April 1972. After his ordination he has served as priest-in-charge of Mandamarri, Manncherial, Adilabad, Rallametupalli/Saligaon. He also worked as the Head Master of Carmel High School, Mandamarri during the period 1974-82. From 1981-84 he was the CMI Provincial Councillor, from 1990-96, the General Councillor. He was nominated Bishop of Adilabad on 16 July 1999 and was ordained Bishop on 6 October 1999.

Work Station