Kerala Church rejoices on the release of Fr Tom Uzhunnalil
Untitled Document
New Page 1
Untitled Document

Witnesses Of Mercy Seminar   

Witnesses Of Mercy Seminar on 12th  to 17th February 2018 at POC 

PRO and Media Directors Meeting   

PRO and Media Directors Meeting on 15th February 2018 at 10.00am to 4.00pm  ( Bp. Joshua Mar Ignathius )

Bible Commission Meeting   

Bible Commission Meeting on 15th February 2018 at 10.00am to 4.00pm ( Bp. Abraham Mar Julios )

KCMS Post Jubilarians Meet   

KCMS Post Jubilarians Meet on 24th February 2018 at POC 

Family Commission - Prolife Training for Doctors   

Family Commission - Prolife Training for Doctors on 25th February 2018 at 9.00am 

KCBC - Secretaries Planning Meeting   

KCBC - Secretaries Planning Meeting on 27th February 2018 at POC 

Education Meeting   

Education Meeting on 28th February 2018 at POC 

K C F Executive Meeting   

K C F Executive Meeting 3rd March at 5.pm

Youth Commission Meeting   

Youth Commission Meeting 

Jesus Fraternity Meeting   

Jesus Fraternity Meeting on 11th March 2018 at L F auditorium




Mar Abraham D. Mattam
Mar Abraham D. Mattam

  Birth  21-11-
   Feast  -0-


Bishop Abraham Mattam was born on 21 November 1921 at Melampara, in the parish of Narianganam in the eparchy of Palai. After his primary education at Narianganam and Melampara and Middle and High School education at St. Marys High School, Bharananganam, he joined the Vincentian Congregation on 17 January 1941. After his priestly formation at the Archdiocesan Minor Seminary, Ernakulam and St. Josephs Major Seminary, Alwaye, he was ordained priest on 15 March 1950. He obtained his doctorate in philosophy from the Gregorian University, Rome in 1958. Returning from Rome he held many offices in the congregation such as Rector of Vincentian Minor Seminary, Angamaly, Rector of Vincentian Vidhyabhavan, Alwaye, Superior of Vincentian House, Thodupuzha, General Councillor of the congregation, etc. He was also visiting professor at Mangalapuzha Seminary from 1966 onwards. He was nominated Apostolic Exarch of Satna on 29 July 1968 and was installed on 9 January 1969. He was appointed Bishop of Satna on 26 February 1977 and was ordained bishop on 30 April 1977. He retired from the office of the Bishop of Satna on 14 January 2000, but continued as administrator of the diocese until 12 April 2000.

Work Station