header
Kerala Church rejoices on the release of Fr Tom Uzhunnalil
Untitled Document
New Page 1
Untitled Document

KCBC Meeting   

KCBC Meeting on 6th and 7th December 2017 at POC 

KCSL CC Meeting   

KCSL CC Meeting on 9th December 2017 at 10.00am

Care Homes Meeting   

Care Homes Meeting on 9th December 2017 at 9.00am 

CHAI Meeting   

CHAI Meeting on 13th to 15th December 2017 at 9.30am

Witness and Vigilance - Kottayam   

Witness and Vigilance on 16th December 2017 at Kottayam 

KCF Meeting and Election   

KCF Meeting and Election on 17th December 2017 at POC

Witnesses Of Mercy Seminar   

Witnesses of Mercy Seminar on 18th December to 21st December 2017 at POC 

Interreligious Christmas Celebration   

Interreligious Christmas Celebration on 21st December 2017 at POC 


mediaaward

POC ANNUAL REPORTS

2013
2013
2013

 
Mar Mathew Vaniakizhakkel
Mar Mathew Vaniakizhakkel
Vaniakizhakkel

  Birth  22-12-
 
  Ordination
 --
 
   Feast  -0-
 

Details

Bishop Mathew Vaniakizhakkel was born on 22 December 1945 at Vandamattam in the eparchy of Kothamangalam. After his school years in Vandamattam, Kodikulam and Thodupuzham, he joined the Minor Seminary of the Vincentian Congregation at Angamaly in 1963. After his major seminary formation at Carmelgiri and Mangalapuzha, Aluva, he was ordained priest on 18 December 1972. After M.Th. in the same seminary he was assigned the offices of the Director of St. Vincents Balanagar, Estate Manager and Assistant Novice Master at Balasugiri, Wayanad. In 1977, he was appointed Secretary to the Bishop of Satna, Mar Abraham Mattam and later parish priest of St. Michaels Church, Kailaspur. In 1980 he was sent for Doctorate in Spiritual Theology from Angelicum, Rome. On his return he was appointed Director of the Pastoral Centre of the Diocese of Satna. In 1990 he was appointed Novice Master and in 1993 elected Provincial of the St. Thomas Vice-Province, Rewa. Upon finishing his term, he was appointed Rector of the De Paul Institute Religion and Philosophy, Bangalore. He was appointed bishop of Satna on 23 December 1999 and was ordained bishop on 12 April 2000.

Work Station