header
Welcome to KCBC Official Website
Untitled Document
New Page 1
Untitled Document

KCSL Meeting   

KCSL Meeting on 5th August 2017 at 10.00am

Managers Meeting ( Unaided )   

Managers meeting ( Unaided ) on 7th August 2017 at 2.00pm

Bishops Annual Retreat   

Bishops Annual Retreat from 7th August to 11th August 2017 at Mound St.Thomas Kakkanad

CHAI Meeting   

CHAI Kerala and KCBC Health Commision meeting on 8th August 2017 at 10.00am to 4.00pm

POC Jubilee Program Committee Meeting   

POC Jubilee Program Committee Meeting on 9th August 2017 at 10.00am

Finalization Of Jubilee Program   

Finalization Of Jubilee Program on 9th August 2017 at 8.30pm

PMP Training   

PMP Training on 12th August 2017 at 10.00am

KCSL Meeting   

KCSL Meeting on 12th August 2017 at 10.00am to 1.30pm

Witnesses Of Mercy Seminar   

Witnesses Of Mercy Seminar on 28th August to 2nd September2017 at POC

Prolife Meeting   

Prolife Meeting on 12th August 2017 at POC

Tax Consultation Meeting   

Tax Consultation Meeting on 21st August 2017 at 3.00pm

Women's Commission Executive Meeting   

Women's Commission Executive Meeting on 22nd August 2017 at POC 

Sunday School Award ( Mathew Nadakkal Award )   

Sunday School Award ( Mathew Nadakkal Award ) on 26th August 2017 at Mavelikara

Bible Commission Meeting   

Bible Commission Meeting on 31st August 2017 at POC ( B.P Abraham Mar Julios )


mediaaward

POC ANNUAL REPORTS

2013
2013
2013

 
Mar Dominic Kokkat
Mar Dominic Kokkat
Kokkat

  Birth  23-02-
 
  Ordination
 --
 
   Feast  -0-
 

Details

Born February 23, 1932, at Vaikon in Kerala, young Dominic became a professed member of the Little Flower Congregation in 1953. His Major Seminary formation and theological studies were at Papal Seminary, Kandy (Srilanka) and in Pune. He was ordained priest on October 4, 1960. He served his congregation in various capacities such as Vice Rector of the C.S.T. Philosophical Seminary, Alwaye, Principal, Technical School, Alwaye and Mission Superior in the CST Mission of Punjab. He was also Assistant Secretary, CBCI, New Delhi from 1978 to 1982. He holds Diploma in Social Work from the Coady Institute, Canada. On October 4, 1984 he was ordained bishop of the newly established Diocese of Gorakhpur and was installed its first bishop on October 14, 1984. His deep concern for the poor and marginalized has been a guiding factor for him to begin various apostolate in the diocese by which the downtrodden and neglected could find their due place in the society. Besides, being a great devotee of St. Therese of Child Jesus and having been impressed by the thrust of his congregation, he founded in 1988 the Congregation of the Little Sisters of St. Therese (LST).

Work Station