header
Welcome to KCBC Official Website
Untitled Document
New Page 1
Untitled Document

KCSL Meeting   

KCSL Meeting on 5th August 2017 at 10.00am

Managers Meeting ( Unaided )   

Managers meeting ( Unaided ) on 7th August 2017 at 2.00pm

Bishops Annual Retreat   

Bishops Annual Retreat from 7th August to 11th August 2017 at Mound St.Thomas Kakkanad

CHAI Meeting   

CHAI Kerala and KCBC Health Commision meeting on 8th August 2017 at 10.00am to 4.00pm

POC Jubilee Program Committee Meeting   

POC Jubilee Program Committee Meeting on 9th August 2017 at 10.00am

Finalization Of Jubilee Program   

Finalization Of Jubilee Program on 9th August 2017 at 8.30pm

PMP Training   

PMP Training on 12th August 2017 at 10.00am

KCSL Meeting   

KCSL Meeting on 12th August 2017 at 10.00am to 1.30pm

Witnesses Of Mercy Seminar   

Witnesses Of Mercy Seminar on 28th August to 2nd September2017 at POC

Prolife Meeting   

Prolife Meeting on 12th August 2017 at POC

Tax Consultation Meeting   

Tax Consultation Meeting on 21st August 2017 at 3.00pm

Women's Commission Executive Meeting   

Women's Commission Executive Meeting on 22nd August 2017 at POC 

Sunday School Award ( Mathew Nadakkal Award )   

Sunday School Award ( Mathew Nadakkal Award ) on 26th August 2017 at Mavelikara

Bible Commission Meeting   

Bible Commission Meeting on 31st August 2017 at POC ( B.P Abraham Mar Julios )


mediaaward

POC ANNUAL REPORTS

2013
2013
2013

 
Mar James Pazhayattil
Mar James Pazhayattil
Pazhayattil

  Birth  26-07-- YY -
 
  Ordination
 --
 
   Feast  - DD --0-- YY -
 

Details

Bishop Emeritus of Irinjalakuda diocese of Syro-Malabar, His Excellency Mar James Pazhayattil (82) passed away on Sunday 10 July 2016 at 10.50pm at Jubilee Mission Medical College Hospital Thrissur. Funeral was conducted at St. Thomas Syro-Malabar Catholic Cathedral, Irinjalakuda on Wednesday 13 July 2016. Bishop Mar James Pazhayattil was the first Bishop of Irinjalakuda Syro-Malabar Diocese. He was born on 26 July 1934 at Puthenchira in Trichur District, Kerala. He was ordained priest on 3 October 1961. He was appointed as the first Bishop of Irinjalakuda on 22 June 1978 and his episcopal ordination was on 10 September 1978. He retired from his episcopal ministry on 15 Jan 2010. He also served as the assistant to the late Cardinal Mar Antony Padiyara to govern the Syro-Malabar Church. He was well known for his simplicity, human nature and love for his people. He was a priest for 54 years and Bishop for 37 years.

Work Station