header
Kerala Church rejoices on the release of Fr Tom Uzhunnalil
Untitled Document
New Page 1
Untitled Document

Witnesses Of Mercy Seminar   

Witnesses Of Mercy Seminar on 12th  to 17th February 2018 at POC 

PRO and Media Directors Meeting   

PRO and Media Directors Meeting on 15th February 2018 at 10.00am to 4.00pm  ( Bp. Joshua Mar Ignathius )

Bible Commission Meeting   

Bible Commission Meeting on 15th February 2018 at 10.00am to 4.00pm ( Bp. Abraham Mar Julios )

KCMS Post Jubilarians Meet   

KCMS Post Jubilarians Meet on 24th February 2018 at POC 

Family Commission - Prolife Training for Doctors   

Family Commission - Prolife Training for Doctors on 25th February 2018 at 9.00am 

KCBC - Secretaries Planning Meeting   

KCBC - Secretaries Planning Meeting on 27th February 2018 at POC 

Education Meeting   

Education Meeting on 28th February 2018 at POC 

K C F Executive Meeting   

K C F Executive Meeting 3rd March at 5.pm

Youth Commission Meeting   

Youth Commission Meeting 

Jesus Fraternity Meeting   

Jesus Fraternity Meeting on 11th March 2018 at L F auditorium


mediaaward

POC ANNUAL REPORTS

2013
2013
2013

 
Mar Joseph Pallikaparmpil
Mar Joseph Pallikaparmpil
Pallikaparmpil

  Birth  10-4-- YY -
 
  Ordination
 --
 
   Feast  - DD --0-- YY -
 

Details

Bishop Mar Joseph Pallikaparampil was born on 10 April 1927 at Mutholapurampil was born on 10 April 1927 at Mutholapuram. After his University studies in St. Berchmans College Changanacherry. St. Josephs CollegeTrichinappolly and Loyola College Madaras from where he took his M.A. in Economics, he joined the St. Thomas Petit Seminary Changanacherry. For his Major Seminary formation he was sent to St. Josephs Major Seminary Mangalore and then to the Collegio Urbano de Propaganda Fide, Rome. He was ordained priest on 23 November 1958 in Rome. After the ordination, he began his research work for a doctoral studies, he was appointed the Vice-Rector of the Malabar College Rome, where Rev. Fr. Placid Podipara CMI was the Rector. After Taking his Ph. D from the Pontifical Urban University Rome, in 1962 he came back to the Diocese. He was appointed professor of Philosophy in the St. Thomas Apostolic Seminary Vadavathoor, Kottayan In 1965 he was called back to his Alma Mater Propagnda Fide College as its Vice-Rector. In 1969 he was appointed the Rector of St. Thomas Apostolic Seminary Vadavathoor, Kottayam. While serving as the Rector, in 1973 he was nominated Auxiliary to His Excellency Mar Sebastian Vayalil, Bishop of Palai. He was ordained Bishop on 15 August 1973 by His Eminance Joseph Cardinal Parecattil. Bishop Mar Joseph Pallikaparampil took charge as Proto Syncellus of the Diocese on 22nd August 1973. Following the resignation of His Excellency Mar Sebastian Vayalil, the Holy See appointed his the Bishop of Palai on the 6th February 1981. On 25 March 1981, he was installed at the St. Thomas Cathedral Palai. After serving the diocese for 23 years, he handed over the charge of the diocese to his successor Mar Joseph Kallarangatt on 2 May 2004.

Work Station