header
Welcome to KCBC Official Website
Untitled Document
New Page 1
Untitled Document

KCSL Meeting   

KCSL Meeting on 5th August 2017 at 10.00am

Managers Meeting ( Unaided )   

Managers meeting ( Unaided ) on 7th August 2017 at 2.00pm

Bishops Annual Retreat   

Bishops Annual Retreat from 7th August to 11th August 2017 at Mound St.Thomas Kakkanad

CHAI Meeting   

CHAI Kerala and KCBC Health Commision meeting on 8th August 2017 at 10.00am to 4.00pm

POC Jubilee Program Committee Meeting   

POC Jubilee Program Committee Meeting on 9th August 2017 at 10.00am

Finalization Of Jubilee Program   

Finalization Of Jubilee Program on 9th August 2017 at 8.30pm

PMP Training   

PMP Training on 12th August 2017 at 10.00am

KCSL Meeting   

KCSL Meeting on 12th August 2017 at 10.00am to 1.30pm

Witnesses Of Mercy Seminar   

Witnesses Of Mercy Seminar on 28th August to 2nd September2017 at POC

Prolife Meeting   

Prolife Meeting on 12th August 2017 at POC

Tax Consultation Meeting   

Tax Consultation Meeting on 21st August 2017 at 3.00pm

Women's Commission Executive Meeting   

Women's Commission Executive Meeting on 22nd August 2017 at POC 

Sunday School Award ( Mathew Nadakkal Award )   

Sunday School Award ( Mathew Nadakkal Award ) on 26th August 2017 at Mavelikara

Bible Commission Meeting   

Bible Commission Meeting on 31st August 2017 at POC ( B.P Abraham Mar Julios )


mediaaward

POC ANNUAL REPORTS

2013
2013
2013

 
Mar Joseph Pastor Neelankavil, CMI
Mar Joseph Pastor Neelankavil, CMI
Neelankavil

  Birth  19-03-
 
  Ordination
 --
 
   Feast  -0-
 

Details

Bishop Joseph Neelankavil was born at Laloor, Aranattukara on 19th March 1930 as the second among the seven children to Lazar and Kunjannam. After his school education he joined the CMI Congregation as an aspirant in 1947 at Elthuruth. He was ordained priest on 17 May1960. After his ordination he was appointed Assistant Social Director of the diocese of Trichur. In 1963 he was sent to Rome for Higher Studies and he did the one-year pastoral sociology in the Jesuit Institute - CISIC. He did his doctorate in Canon Law from the Lateran University in Rome on the topic Feast Discipline of the St. Thomas Christians of Malabar. On his return from Rome, he was two years in the minor seminary and for two years taught canon law in the Dharmaram College, Bangalore. In 1974 he was appointed mission superior and thereafter superior and manager of Christ College Irinjalakuda till 1981. The next four years he was in Mumbai as superior of the CMIs who were to take care of the pastoral needs of the Syro-Malabar faithful there. Later while he worked as the General Mission Secretary, in 1987 he was nominated the second bishop of Sagar and was ordained bishop on 22 February 1987. His motto was pro petro et populo - for Peter and People. On reaching the age of 75, he retired from office as Bishop of Sagar in 2006.

Work Station