header
Kerala Church rejoices on the release of Fr Tom Uzhunnalil
Untitled Document
New Page 1
Untitled Document

KCBC Secretaries Meeting   

KCBC Secretaries Meeting on 9th November 2017  at 9.30am

KCYM Former Leaders Meet   

KCYM Former Leaders Meet on 11th November 2017 at 4.00pm

Episcopal Ordination of Msgr. Sebastian Vaniyapurackal   

Episcopal Ordination of Msgr. Sebastian Vaniyapurackal on 12th November 2017 at Kanjirapilly

KCBC Vocation Commission Meeting   

KCBC Vocation Commission Meeting ( Bp. Vincent Samuel ) on 16th November 2017 at 10.00am

Family Commission General Body Meeting   

Family Commission General Body Meeting on 17th November 2017 at 10.00am

KCMS Formators Programme   

KCMS Formators Programme on 18th November 2017 at POC 

Logos Quiz State Level Programme   

Logos Quiz State Level Programme on 21st November 2017 

Logos Quiz Final   

Logos Quiz Final on 26th November 2017 


mediaaward

POC ANNUAL REPORTS

2013
2013
2013

 
His Excellency Rt. Rev. Dr. Christudas R.
His Excellency Rt. Rev. Dr. Christudas R.
Archbishop's House,Vellayambalam
0471-2724001,2724002
billet_chris@yahoo.com

  Birth  25-11-1971
 
  Ordination
 --
 
   Feast  - DD --0-- YY -
 

Details

Pope Francis has appointed Fr. Christudas Rajappan the auxiliary bishop of Trivandrum on Feb. 2, 2016. He was born on 25 November, 1971, at Adimalathura, in the Latin Archdiocese of Trivandrum. He entered the Minor Seminary in 1987, did his priestly formation at Papal Seminary, Pune, and was ordained Priest on 25 November 1998 for the same Archdiocese. He served the diocese as Parish Priest at Neerody (1998-1999), Secretary to the Archbishop and Director of K.C.Y.M., Trivandrum (1999-2004), Parish Priest at Paruthiyoor. In 2004 he went to Austria for a German Language Course and then obtained a Licentiate in Pastoral Theology at Scalabrinian International Migration Institute, Rome (2005-2007). He also obtained a Doctorate in Missiology from the Urbaniana University, Rome (2007-2010). On his return he was appointed Professor at the Pontifical Seminary, Alwaye (2010-2012). Since 2013 he is Rector of St. Vincent Minor Seminary, Menamkulam and director of the Board for Clergy and Religious. Since 2014 he also works as Parish Priest of St. Thomas Church, Kochuthura.

Work Station